Bel Fıtığı
BEL FITIĞI VE PILATES

Belimizde 5 adet omur kemiği vardır. Bu kemikler arasında da disk adı verilen kıkırdaklar bulunur. Disk, özel bir bağ dokusu organıdır ve omurganın dayanıklılığına, hareketliliğine ve zorlamalara karşı dirençli olmasına, omurgaya uygulanan şok şeklindeki darbelerin emilmesine ve kuvvetin çevre dokulara dengeli bir şekilde dağılmasına hizmet eder.

Bel fıtığı, beldeki omur kemikleri arasında bulunan ve adeta bir amortisör gibi görev yapan bu disklerin fıtıklaşması sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlıktır.
Ayrıca fıtıklaşmış diskten ortama salınan bazı kimyasal maddeler de sinir köklerini etkileyerek ağrıya neden olurlar.

Omur kemiklerine yandan bakışta normal disk ve omurilik kanalının içine fıtıklaşmış disk görülmektedir.

Yakın zamanda yapılan araştırmalar insanların % 80 - % 85’inin hayatlarının bir döneminde bel ağrısı şikayeti ile karşılaştıklarını ve en çok 30 - 40 yaşlarında olan bireylerin bu rahatsızlığı çektiklerini göstermekte.Bel fıtığının belirtileri nedir?
Bel ağrısı, kalçaya, tek veya iki bacağa yayılan ağrı, yürüme güçlüğü, bacakta uyuşma ve güçsüzlük, nadir olarak idrar kaçırma.
Bel fıtığı neden oluşur ve nasıl önlenebilir?
Ağır kaldırma, uzun süre aynı pozisyonda çalışma, yüksekten düşme, travma, uzun süren stres, fazla kilo, çok doğum, düzenli spor yapmamak, kronik öksürük ya da kalıtsal nedenlerle oluşur. Korunmak için düzenli, sırt kaslarının güçlendiren spor yapmak, bir şey kaldırırken doğru şekilde pozisyon almak (sırt düz ve dizler kırılarak kaldırmak), omurgaya fazla yük binmemesi için ideal kiloda olmak.Pilates ile doğru bir beden postürü sağlanarak uygulanan egzersizler sayesinde bel bölgesine çok yüklenmeden dengeli ve buna bağlı doğru oranda bel kaslarını güçlendiren we omurgayı esneterek bel omurlarındaki hareket mesafesini korumak çok büyük faydalar sağlamaktadır.
.
Bel Fıtığı Egzersizleri
Hareketlere, verilen sırayla, yavaş ve dikkatle deneyerek başlayın. Özellikle başlangıçta aşırılığa kaçmayın. Egzersizden sonra hafif ve birkaç dakika süren rahatsızlık önemsizdir; rahatsızlık şiddetli olursa ve 15 - 20 dakikadan fazla sürerse doktorunuza danışmadan devam etmeyiniz.Egzersizleri sert zeminde yapınız. Sizi rahatlatırsa ensenizin altına ufak bir yastık koyabilirsiniz. Başlamadan yapılan sıcak tedavisi adalelerinizin gevşemesine yardımcı olabilir.

EGZERSİZ:
Bel ağrınız geçince düzenli egzersiz yapın, (yürüme,pilates,yüzme v.s.) Fakat güçlü bir harekete teşebbüs etmeden önce, adalelerinize ısınma ve gevşeme fırsatı vermek için yavaş başlayın.Doğada yürümek, bir seferde uzun süreli olmadıkça çok yararlıdır. Koşu bantlarındaki yürüyüş, diz eklemlerini zorlar. Diz eklemleri ile kalça ve bel omurgası birbiriyle uyum içinde çalışır. Biri zora girince, diğerinin de zaman içerisinde bu zorlanmadan nasibini alacağı kesindir. Dikkatli olmak lazım. Pilates bilinçli yapılırsa son derece etkili olur.

" Pilates egzersizleri ile uygulanan belirli hareketler bel fıtıklı hastaların tedavisinde etkinliği gösterilmiş ve sık olarak uygulanan tedavi yöntemleri arasındadır. Belirli bir program içinde uygulanır. Bel ağrısından korunmada, ağrının azaltılmasında, tekrarlanması ve yerleşmesinin engellenmesinde ve tedavide egzersizler temel rol oynar.
Pilates egzersizlerin amacı tam olarak nedir?
Egzersizlerin başlıca amacı şunlardır:
Sırt, bel ve karın kaslarının kuvvetini, dayanıklılığını ve esnekliğini artırmak,
Duruşu iyileştirmek,
Eklemlerin hareketliliğini kolaylaştırmak,
Kondisyonu iyileştirmek.
Egzersizleri doktor önermeli
Bel Fıtığı için pilates
Pilateste egzersiz yapılırken nefes tutulmamalı, rahat nefes alıp vermeye özen gösterilmelidir.
Egzersiz yanlış uygulandığında yarar yerine zarar verebilir.Bel fıtıklı hasta egzersiz sırasında nefesini tutar ve kendini sıkarsa karın içi basıncını artırır, bu da fıtığına zarar verir.Öncelikle doğru nefes tekniğini öğrenmeli ve hareketlerimizi bu yönde uygulamalıyız.


     

Abdi İpekçi Cd. Bronz Sk. No:7/C Nişantaşı, İstanbul
Tel.0212 224 10 05 Gsm. 0505 028 47 37