Hip Protezi
HIP PROTEZİ VE PILATES

Kalça protezinin en sık kullanıldığı durumlar kalça ekleminin osteoartriti (kireçlenmesi)'dir. Osteoartrit sebebi bilinmeyen bir şekilde gelişebileceği gibi kalça bölgesi kırıklarından sonra, kalça eklemini oluşturan femur kemiğinin üst ucundaki kemik ölümüne, eklem iltihaplanmalarına veya bazı romatizmal hastalıklara bağlı olarak da gelişebilir. En sık sebebi yaşa bağlı gelişen kıkırdak aşınmasıdır. Kemik ölümünün ise birçok farklı sebebi olabilir. Ayrıca gelişimsel kalça displazisi (doğuştan, çocukluktan gelişen kalça çıkığı) hastalığında da eğer kontrol edilemeyen ağrı varsa ileri yaşta tedavi seçeneği kalça protezidir.
Kalça ekleminin osteoartriti eğer çok ilerlememişse ve hastanın günlük yaşam işlevlerini bozan düzeye ulaşmamışsa öncelikle ağrı kesici ve yangı giderici ilaçlar, fizik tedavi uygulamaları gibi tedaviler denenmelidir. Ancak bu tedavilere karşın yakınmaları artarak devam eden veya çok ilerlemiş hastalarda protez tedavisi gerekli olabilir.
Kalça protezi ayrıca kalça eklemini ilgilendiren bazı kırıklarda da, yaşlı hastalarda kullanılır. Çoğunlukla parsiyel denilen, kısmi kalça protezi kırık tedavisinde yeterlidir.
     

Abdi İpekçi Cd. Bronz Sk. No:7/C Nişantaşı, İstanbul
Tel.0212 224 10 05 Gsm. 0505 028 47 37